Przewodnik

Atrakcje Mikołowa

Położenie: Państwo: Polska
Region:
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -       -   

Opis:
Mikołów to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Leży na Wyżynie Śląskiej, w dolinie rzeki Jamny. Jego współrzędne to 50º 10' szer. geograficznej północnej i 18º 54' dł. geograficznej wschodniej.

Mikołów to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Leży na Wyżynie Śląskiej, w dolinie rzeki Jamny. Jego współrzędne to 50º 10' szer. geograficznej północnej i 18º 54' dł. geograficznej wschodniej.

Miasto wchodzi w skład województwa śląskiego i graniczy z Katowicami, Tychami, Łaziskami Górnymi, Orzeszem, Ornontowicami, Gierałtowicami oraz Rudą Śląską. Powierzchnia Mikołowa zajmuje 81 km2, a liczba ludności wynosi 38 tys. mieszkańców. Należą do niego sołectwa: Borowa Wieś, Bujaków, Mokre, Paniowy, Śmiłowice oraz dzielnica Kamionka. Pozostałe części miasta noszą zwyczajowe nazwy: Centrum, Gniotek, Goj, Nowy Świat i Regielowiec. Od 1999 r. jest ono siedzibą powiatu mikołowskiego, obejmującego gminy: Mikołów, Łaziska Górne, Ornontowice, Orzesze i Wyry.

Warto zobaczyć:

Rynek

Mikołów szczyci się około osiemsetletnią historią i jest jednym z najstarszych miast na Górnym Śląsku. Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1222 roku. Centrum grodu usytuowane było od dawien dawna wokół rynku, pod którym, według legendy maja przebiegać tajemne przejścia. Najbardziej wiekowe kamienice przy nim liczą około 200 lat, a starszych nie ma dlatego, że wszystkie spłonęły w wielkim pożarze w 1794 roku, który strawił niemal całe miasto. Budynek magistratu, który zastąpił stojący wcześniej na środku rynku i zburzony w II połowie XIX stulecia ratusz, liczy sobie niespełna półtora wieku. Przed kilku laty centralny plac miasta został odnowiony, a uroku dodaje mu oryginalnego kształtu fontanna.

Kapliczka św. Mikołaja

Według legendy Mikołów zawdzięcza swą nazwę handlarzom bydła, którzy przed wiekami zatrzymali się w tym miejscu na nocny odpoczynek. Kiedy rano się zbudzili i zobaczyli, że część zwierząt padła, by ratować pozostałe zaczęli modlić się o ich ocalenie do świętego Mikołaja. Ten wysłuchał ich próśb, a oni w podzięce postawili mu kapliczkę, wokół której powstał gród. I chociaż legenda powstała, gdy miasto już istniało, rzeczywiście patronem pierwszego mikołowskiego kościoła był św. Mikołaj. Świątynia przestała istnieć pod koniec XVIII wieku, a w jej miejscu stanęła przy ul. Konstantego Prusa kapliczka.

Kościoły św. Wojciecha

Najstarszym mikołowskim zabytek jest stojący przy ul. Św. Wojciecha kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej, znany bardziej jako stary kościółek św. Wojciecha. Zbudowany został ok. 1270 ROKU. Początkowo był drewniany, a kilka wieków później doczekał się przebudowy. Kościół stracił w II połowie XIX wieku rangę parafialnego na rzecz świątyni św. Wojciecha, która zbudowano w jego pobliżu. Warto w niej zobaczyć wyjątkowe XIX- wieczne organy o niezwykłej tonacji.

Kościół ewangelicki- rzeźby Augusta Kissa

W połowie XIX wieku na wzgórzu mikołowskim, będącym miejscem najstarszej lokalizacji grodu, zbudowano kościół ewangelicki pw. Św. Jana. Jego strzelista wieża, podobnie jak dwie wieże katolickiego kościoła św. Wojciecha, jest jedna z najbardziej charakterystycznych elementów Mikołowa. W świątyni warto zobaczyć ambonę z postaciami wyrzeźbionymi przez znanego XIX- wiecznego artystę Augusta Kissa.

Ogród botaniczny

Parafialny ogród botaniczny przy ponad 500-letnim kościele św. Mikołaja w Bujakowie założony został przez byłego proboszcza ks. Jerzego Kempę. Rośnie w nim kilka tysięcy gatunków roślin- drzew, krzewów i kwiatów, jest sztuczny staw i pasieka, są specjalnie przywiezione wielkie głazy narzutowe. W świątyni znajduje się figurka Matki Boskiej Bujakowskiej- patronki ochrony środowiska. To jeden z dwóch w mieście kościołów pw. Św. Mikołaja. Drugi- drewniany i liczący kilkaset lat- znajduje się w Borowej Wsi. Został tam kilkadziesiąt lat temu przywieziony z niedalekich Przyszowic.

Drukarnia im. Karola Miarki

Postacią, jaką Mikołów się chlubi najbardziej, jest Karol Miarka, który w tym mieście założył swoją drukarnię będącą w XIX i na początku XX wieku ostoją polskości na Śląsku. Spod tutejszych pras wychodziły książki i pisma propagujące polskość tych ziem. Drukarnia istnieje do dziś, a na jej murze znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona jej założycielowi.

 

Autor: TourMEN
Źródło: Poznaj Region-Dziennik Zachodni nr 160; Strona internetowa Urzędu Miasta Mikołów http:/ / www.mikolow.eu/
Data publikacji: 2012-04-30 14:50:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji