Przewodnik

Baszta i mury obronne w Raciborzu

Położenie: Państwo: Polska
Region:
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -       -   

Opis:
Basztę wzniesiono w 1574 roku w stylu renesansowym. To jedyny, poza murami, zachowany stały element miejskich fortyfikacji.

Baszta i mury obronne

Baszta od wielu lat jest symbolem Raciborza. Zdobi logo miasta i logo obchodów 900-lecia (1108-2008). W 2007 roku, wraz ze stylizowaną na rzekę Odrę wstęgą w tle, umieszczono ją na rewersie dwuzłotowej monety „Racibórz" z serii „Historyczne miasta Polski", wyemitowanej w nakładzie miliona sztuk przez Narodowy Bank Polski.
Basztę wzniesiono w 1574 roku w stylu renesansowym. To jedyny, poza murami, zachowany stały element miejskich fortyfikacji. Wieńczy ją attyka z otworami strzelniczymi i czterema wieżyczkami. Budowla dawała schronienie załodze obrońców. Pełniła również rolę wieży więziennej. Z zachowanych wzmianek wiadomo, iż znajdował się tu tak zwany „zimny pokój", w którym na podłodze wyścielonej źdźbłem słomy, przetrzymywano aresztantów. W XVII wieku trafili tu na kilka zimowych miesięcy krnąbrni mistrzowie masarscy, których magistrat oskarżył o zawyżanie cen.
Przy baszcie zachował się fragment gotyckich murów obronnych, istniejących w Raciborzu już w 1299 roku. System fortyfikacji starego miasta rozbudowano w XIV wieku. Umieszczono w nim szereg baszt obronnych i trzy bramy. Przed murami wykopano głęboką fosę. Obwarowania wzmocniono w 1663 roku w związku z niebezpieczeństwem najazdu tureckiego. Od XVIII wieku były sukcesywnie likwidowane. W latach 1764-1771 zasypano fosę. Współcześnie fragmenty starych fortyfikacji można oglądać przy ulicach: Basztowej, Batorego, Drzymały, Leczniczej i Drewnianej.

Autor: ŚIT
Źródło: Tekst - WiAI WAW
Data publikacji: 2012-05-31 14:20:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji