Przewodnik

Jaskinie w Polskich Tatrach

Położenie: Państwo: Polska
Region: Małopolska
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Małopolska   -   

Opis:
Jaskinie:

Wielka Śnieżna. Jest to najgłębsza i zarazem najdłuższa jaskinia Polski i Tatr (także słowackich). Wybitnie pionowy charakter, rozmiary studni (Setka, Wielka Studnia) i praktycznie niespotykana w Tatrach obecność aktywnych ciągów wodnych w sporej części korytarzy stawia tę jaskinię na szczególnym miejscu. Tutaj rodziło się prawdziwe taternictwo jaskiniowe i tutaj do dziś przechodzą swój pierwszy wielki chrzest nowe pokolenia polskich grotołazów. Jaskinia Wielka Śnieżna jako jedna z niewielu w Tatrach stanowi pole intensywnych poszukiwań odkrywczych.System Jaskini Wielkiej Śnieżnej ze względów historycznych dzieli się na cztery części: Jaskinie Wielka Śnieżną, Nad Kotlinami, Jasny Aven i Wielką Litworową. Korytarze Systemu tworzą charakterystyczny obraz, większość z nich opada wraz z głębokością z północy na południe pod katem około 70 stopni. Prawie wszystkie da się zmieścić na jednej płaszczyźnie. Niemal idealnie poziomy korytarz Wodociągu leżący na -490 względem najwyższego otworu łączy większość ciągów pionowych i ma przebieg W-E. Warto przy tym zaznaczyć, że morfologicznie niezależny ciąg jaskini Nad Kotlinami jako jedyny nie odprowadza wody do Wodociągu i łączy się z Wodociągiem tylko niewielkim, rzec by można przypadkowym, przebiciem. Wody samego systemu Śnieżnej spływają w dół, do systemu syfonów, które definitywnie zamykają jaskinie. Zupełnie odmienny charakter maja korytarze Galerii Krokodyla. Są one niemal prostopadłe do płaszczyzny reszty jaskini.

 
Jaskinia Mroźna. Znajduje się we wschodnich zboczach otaczających Dolinę Kościeliską, w masywie Organów. Przebiega generalnie pomiędzy Doliną Kościeliską a uchodzącym do niej Żlebem pod Wysranki. Północny otwór (wejściowy, sztucznie przekopany) położony jest na wysokości ok. 1100 m n.p.m., południowy (obecnie wyjściowy) na wysokości ok. 1112 m n.p.m. Wysokość obu otworów w stosunku do dna doliny przekracza 100 m. Jaskinia Mroźna najbardziej ze wszystkich "turystycznych" jaskiń, przypomina prawdziwy obiekt przygotowany do zwiedzania. Jest oświetlona, a ruch turystyczny pod opieką przewodnika odbywa się jednokierunkowo, od wejścia w Żlebie pod Wysranki do wyjścia nad Doliną Kościeliską. Zwiedzanie odbywa się w grupach (max do 40 osób) Czas przejścia całego prawie 500 metrowego (511 m) ciągu udostępnionych korytarzy wynosi około 30-40 minut. Korytarze są stosunkowo wąskie, ale wygodne, w niektórych miejscach należy się nieco pochylić przy niżej położonym stropie. W stromych miejscach ścieżka i schody zabezpieczone są poręczami. Szata naciekowa jest jak na tatrzańskie warunki jaskiń "turystycznych" całkiem ciekawa. Można tu zobaczyć polewy z mleka wapiennego, niewielkie stalaktyty i stalagmity (niestety w większości poobłamywane). W dalszych partiach można zaobserwować deszcz jaskiniowy oraz małe jeziorko. Przy odrobinie szczęścia można spotkać nietoperze, które dawniej miały tu miejsca zimowania. W okresie zimowym jaskinia jest niedostępna dla wycieczek.

 
Jaskinia Smocza Jama.Położona w odnodze Doliny Kościeliskiej - w Wąwozie Kraków jest chyba jedną z najczęściej odwiedzanych jaskiń. Posiada dwa otwory: dolny, wejściowy położony na wysokości ok. 1100 m n.p.m. (15 metrów nad dnem wąwozu), górny, wyjściowy usytuowany w kierunku NW znajduje się na wysokości ok. 1120 m n.p.m. (ok. 50 m nad dnem Doliny Kościeliskiej). Długość całej jaskini wynosi 40 m, deniwelacja, (czyli różnica pomiędzy najniższym a najwyższym punktem) +16.5 m. Sama jaskinia to właściwie stromo nachylony i lekko zakręcający (na kształt litery S) tunel skalny przebijający się przez wapienne skały. Dla zwykłego "odwiedzacza" Tatr przejście przez Smoczą Jamę związane jest z prawdziwymi emocjami. Nie dosyć, że aby do niej dojść trzeba pokonać wspinaczkę po drabinie i przy użyciu łańcuchów, to wewnątrz jaskini potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Podejście jest strome i także należy korzystać z asekuracyjnego łańcucha. I z reguły trzeba się mocno wybrudzić...

Autor: Magda
Źródło: Magda
Data publikacji: 2011-08-01 13:10:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji