Przewodnik

Najczęściej odwiedzane doliny Polskich Tatr

Położenie: Państwo: Polska
Region: Małopolska
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Małopolska   -   

Opis:
Doliny:

Dolina Gąsienicowa położona jest na wysokości 1500 m. Podzielona granią Kościelca na dwie części:"Zieloną" i "Czarną" wraz z Doliną Pańszczycy, odgrodzoną od niej Żółtą Turnią, jest największym węzłem szlakowym po naszej stronie Tatr. Prowadzą do niej trzy trasy: z Kuźnic - Doliną Jaworzynki - w początkowej fazie spokojna, później cięższa, czas przejścia ok. 2,15 godz. i Skupniowym Upłazem - szlak ostrzejszy jedynie w dolnej części, później szybszy i ciekawszy, czas ok. 2 godz. oraz z Brzezin Doliną Suchej Wody -  szeroką, wyboistą drogą, czas ok. 2,15 godz.. Charakterystycznym elementem doliny są Stawy Gąsienicowe. Ciekawostką jest to, że gdyby tak wylać wodę ze wszystkich stawów Gąsienicowych to można by urządzić spływ kajakowy z Warszawy do Raciborza. Oczywiście to był żart przeniesiony z "Czterdziestolatka", faktem jednak jest funkcjonowanie przynajmniej 22 stawów dużych i małych, wśród których najbardziej wyróżniają się: Zmarzły, Czarny, Zielony i Czerwony. Niezwykle atrakcyjne położenie Doliny Gąsienicowej powoduje, że tętni ona życiem przez okrągły rok. Tu przez Przełęcz Liliowe przebiega naturalna granica pomiędzy Wysokimi i Zachodnimi Tatrami, stąd odchodzi 8 ważnych tatrzańskich szlaków na: Krzyżne, Gęsią Szyję, Zawrat, Kościelec, Świnicę, Granaty, Kozią Przełęcz i Kasprowy Wierch.


Dolina Kościeliska. Wycieczkę zaczynamy przy parkingu w Kirach. Druga, co do wielkości w polskiej części Tatr, Dolina Kościeliska sławę swą zawdzięcza przede wszystkim urokowi, którym przyciąga turystów przez cały okrągły rok. Wygodna w marszu, urozmaicona widokowo, a wokół mnóstwo ciekawych miejsc, które naprawdę warto zwiedzić. Dolina ma ok. 8 km długości. Po 15 min. marszu w lewo odchodzi szlak na Przysłop Miętusi i Ciemniak, a po 25 min. dochodzisz do "Zbójnickiej" kapliczki. 5 min. marszu dalej w prawo odchodzi szlak do Doliny Chochołowskiej, (Ścieżką nad Reglami przez Kominiarski Przysłop). Kilka minut dalej, za mostkiem w lewo zaczyna się szlak do Jaskini Mroźnej, a w prawo na Halę Stoły. Po godzinie dochodzimy do Polany Pisanej, którą okalają: Ratusz, Raptawicka Grań i Stoły. Tuż za nią po lewej stronie (za drugim mostkiem) słabo oznakowany początek szlaku do Wąwozu Kraków, a 15 min. dalej w prawo do Jaskini Mylnej i Raptawickiej. Dalej ok. 35 min. delikatnie pod górkę cały czas wygodną utwardzoną drogą do Hali Ornak. Przed samą Halą szlak rozdziela się w lewo do Smreczyńskiego Stawu. Na Hali Ornak 1100 m n.p.m. jest schronisko. Można tu zjeść i przenocować. Z Hali Ornak wiodą szlaki na: Ciemniak oraz Tomanową, Iwaniacką i Siwą Przełęcz, a także można przejść do Doliny Chochołowskiej. Z Hali widoczny jest najwyższy szczyt Tatr Zachodnich Bystra 2248 m n.p.m.


Dolina Chochołowska. Do Doliny Chochołowskiej podjeżdżamy od Chochołowa, miejscowości bardzo charakterystycznej, słynącej z lśniących czystością chałup. Mycie domów z zewnątrz jest bardzo starą tradycją i odbywa się dwa razy w roku: obowiązkowo na Boże Ciało i na Boże Narodzenie oraz wedle uznania na Wielkanoc lub odpust w Dzień św. Jacka. Zgodnie z tradycją chałupy myją kobiety, a mężczyźni przygotowują specjalne rusztowania, aby szczotą można było dotrzeć do wszystkich zakamarków. Mycie trwa kilka dni i rzadko już gaździny robią to samodzielnie. Teraz wynajmuje się "myjocki" i ściany są lśniące w jeden dzień. Niegdyś po bieli ścian góral mógł ocenić, czy kandydatka na żonę robotna jest czy nie. Warto też zobaczyć dom, który podobno postawiony został przeszło 180 lat temu z jednego drzewa jodłowego. Jest kilka legend mówiących o powstaniu nazwy Chochołów. Najwygodniejszą jest chyba ta, że cepry na widok energicznie szorujących ściany góralek zachwycali się "ho, ho, ho!" Po dojechaniu do parkingu przy Siwej Polanie, godzinny spacer asfaltową drogą do Polany Huciska lub za "drobną" opłatą wypożyczonym bez żadnych formalności rowerem lub stworzoną na potrzeby doliny kolejką, która za 2 zł (jesienią 2003r.) odcinek 4,5 km do Hucisk jedzie 15 min. Pierwszy odjazd o godz. 8.00, a kursuje, co 30 min. zabierając minimum 15 i maksimum 50 osób. Co ważne przystosowana jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Początkowo otwartym terenem, ale po chwili już aleją pośród szpaleru choinek.

Autor: Magda
Źródło: Magda
Data publikacji: 2011-08-01 13:00:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji