Przewodnik

Tatrzańskie Schroniska

Położenie: Państwo: Polska
Region: Małopolska
Miejscowość:
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Małopolska   -   

Opis:
Poniżej przedstawiamy listę schronisk znajdujących się w Tatrach.

Schronisko nad Morskim Okiem - Nowe (1405 m)
32 miejsca, dojście z Palenicy: 2 godz.  
To co rzuca się w oczy od pierwszej chwili to obsługa kelnerska w restauracji. Recepcja obsługuje także Stare Schronisko. Jest przechowalnia bagażu. Z okien schroniska roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków w Tatrach (Mięgusze i Mnich).

Schronisko Chochołowskie (1146 m)
133 miejsca, dojście od krzyżówki (Roztoki): 1 godz. 40 min.
Punkt wyjścia: na Wołowiec, Starorobociański Szczyt.  
Schronisko z ciepłą wodą (nowe prysznice!), suszarnią i miłą obsługą (recepcja czynna prawie cały dzień). Ponadto jest bezpłatny wrzątek i przechowalnia bagażu. Może tylko trochę zbyt gwarne. Wiosną na Polanie Chochołowskiej kwitną śliczne krokusy.

Schronisko ''Ornak'' (1100 m)
80 miejsc, dojście z Kir: 1 godz. 15 min.
Punkt wyjścia: na Czerwone Wierchy, Ornak i Starorobociański Wierch  
Nisko położone schronisko z pięknym widokiem na Bystrą. Raczej nietypowa suszarnia (pomieszczenie z piecykiem tzw. kozą). "Atrakcją" jest także oświetlenie elektryczne - włączane dopiero o zmroku.

Schronisko na Hali Kondratowej (1335 m)
20 miejsc, dojście z Kuźnic: 1 godz.
Punkt wyjścia: na Giewont, Czerwone Wierchy i  Kasprowy Wierch.
Przytulne, małe schronisko, które swego czasu zostało "poturbowane" przez lawinę skalną spod Giewontu. W sezonie letnim bardzo często jest kłopot z noclegiem nawet na podłodze.

Hotel na Polanie Kalatówki (1198 m)
84 miejsca, dojście z Kuźnic: 30 min.
Punkt wyjścia: na Giewont i Czerwone Wierchy.
Szczerze powiedziawszy nie dane było mi zatrzymać się w tym miejscu (może to i dobrze - zbyt wysoki komfort).

Schronisko ''Murowaniec'' (1505 m)
108 miejsc, dojście z Kuźnic (Boczań/ Jaworzynka): 1 godz. 30 min., od Brzezin (droga jezdna): 1 godz. 50 min.
Punkt wyjścia: m.in. na Orlą Perć i szczyty leżące na jej szlaku (Kozi Wierch, Granaty, Buczynowa Turnia) oraz na Świnicę, Kościelec i Kasprowy Wierch.  
Duże schronisko zwykle pełne ludzi, ale mające swój urok (zwłaszcza wieczorem w jadalni, gdy przeleje się już fala ludzi zdążających z i do Kuźnic). Ponadto ciepła woda, prysznice i przyzwoity standard w pokojach stanowią zalety tego miejsca. Niestety recepcja jest czynna tylko rano i po południu.

Schronisko ''Roztoka'' (1031 m)
77 miejsc, dojście z Palenicy: 55 min., od Wodogrzmotów 10 min.
Punkt wyjścia: w Dol. Roztoki (Pięciu Stawów Polskich) i Dol. Rybiego Potoku (Morskie Oko), punkt wypadowy na Słowację - rejon Dol. Białej Wody (przejście graniczne Łysa Polana).  
Leży nie opodal (10 min.) szosy do Morskiego Oka. Posiada kuchnię turystyczną oraz sporą jadalnię. Ostatnio wyremontowano łazienki, dostępne są również prysznice z ciepłą wodą ... po godz. 19. Na tańszy nocleg mogą liczyć m.in. zuchy, harcerze i "okularnicy". Schronisko słynie z miłej atmosfery - niekiedy trudno zasnąć, gdy zbierze grono gawędziarzy.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m)
71 miejsc, dojście z Polany Palenicy: 2 godz. 45 min.
Punkt wyjścia: na Szpiglasową Przełęcz, Krzyżne oraz pozostałe szczyty i przełęcze Orlej Perci, przez Świstówkę prowadzi szlak do Morskiego Oka.  
Najwyżej położone schronisko turystyczne w Polsce. Transport towarów do schroniska zapewnia specjalny wyciąg. Czasem poza sezonem nocuje tu kilka osób (w zimę może się zdarzyć, że z powodu warunków musimy przeczekać parę dni), zaś w lato pęka w szwach. O atrakcyjności tego miejsca stanowią nie warunki (tylko zimna woda, niekiedy troszkę chłodno w pokojach), ale wspaniała górska atmosfera, otoczenia schroniska i gościnność gospodarzy.

Schronisko nad Morskim Okiem - Stare (1400 m)
43 miejsca, dojście z Palenicy: 2 godz.
Punkt wyjścia: na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i inne szczyty i przełęcze w otoczeniu Morskiego Oka.  
Schronisko posiada kuchnię turystyczną, nocleg jak za dawnych czasów - śpiwór przy śpiworze. Wieczorem i nad ranem i tak trzeba się przejść do nowego schroniska - tam jest łazienka. Aby zasmakować piękna Morskiego Oka trzeba przeczekać aż większość "turystów" pod koniec dnia uda się już na Polanę Palenicy.

Autor: Magda
Źródło: Magda
Data publikacji: 2011-08-01 13:00:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji