Przewodnik

Transport - Kołobrzeg

Położenie: Państwo: Polska
Region: Zachodnie Pomorze
Miejscowość: Kołobrzeg
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Zachodnie Pomorze   -    Kołobrzeg

Opis:
Najistotniejsze informacje dotyczące transportu w Kołobrzegu.

Komunikacja drogowa

Z Kołobrzegu wychodzi droga krajowa nr 11 oraz 2 drogi wojewódzkie.
Od południa do centrum Kołobrzegu wchodzi droga wojewódzka nr 102, która ok. 2,5 km przed Kołobrzegiem odbiera także ruch drogi wojewódzkiej nr 162. Droga nr 102 stanowi w mieście ciąg ulic: 6 Dywizji Piechoty, Trzebiatowska oraz Kamienna, a następnie łączy się drogą krajową nr 11 tj. ulica Koszalińska biegnąca na wschód. Układ ten stanowi główną oś komunikacji samochodowej Kołobrzegu. Z ronda Solidarności od drogi nr 11 odchodzi droga wojewódzka nr 163 w kierunku południowo-wschodnim.

W 2005 r. na końcowym odcinku (3,4 km) drogi nr 102 wyliczono średni dobowy ruch, wynoszący 17,4 tys. pojazdów/ dobę, z czego 87,2% stanowiły samochody osobowe, 8% lekkie samochody dostawcze, a 2,2% samochody ciężarowe.

W 2009 r. WIOŚ w Szczecinie sporządził mapy imisji hałasu na drodze nr 102 w Kołobrzegu, z długookresowym średnim poziomem dźwięku wyznaczony w ciągu wszystkich dób w roku. Na analizowanym obszarze oceniono, że na terenach zagrożonych ponadnormatywnym hałasem zameldowanych jest prawie 4,5 tys. osób, z czego 8% tej grupy narażonych jest na przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu od 10 do 20 dB. W porze nocnej zagrożonych jest 4,3 tys. mieszkańców.

Środkami komunikacji miejskiej w Kołobrzegu są autobusy należące do spółki Komunikacja Miejska Kołobrzeg, która świadczy usługi przewozowe na terenie miasta i przyległych terenach podmiejskich.

Drogi przechodzące przez Kołobrzeg:

Droga
Trasa
Ulica
Droga krajowa nr 11
Kołobrzeg-> Koszalin-> Piła-> Poznań-> Lubliniec-> Bytom
ul. Portowa, ul. Kniewskiego, ul. Unii Lubelskiej, rondo Solidarności, ul. Koszalińska
Droga wojewódzka nr 102
Kołobrzeg-> Trzebiatów-> Dziwnów-> Międzyzdroje
ul. Kamienna, ul. Młyńska, rondo Bpa I. Jeża, ul. Trzebiatowska, ul. 6 Dywizji Piechoty
Droga wojewódzka nr 163
Kołobrzeg-> Białograd-> Połczyn-Zdrój-> Czaplinek-> Wałcz
rondo Solidarności, ul. Bolesława Krzywoustego

 

Komunikacja kolejowa

Stacja Kołobrzeg

Kołobrzeg to ostatni przystanek wielu pociągów zmierzających na wybrzeże. Kołobrzeski dworzec kolejowy stanowi regionalny punkt wyjazdowy dla podróżnych, co sprawia, że latem dworzec potrafi być bardzo zatłoczony. Kołobrzeg łączy ze Szczecinem szynobus Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego.

Do miasta prowadzą dwie linie kolejowe:

    * linia kolejowa nr 404, relacji Szczecinek→ Białogard→ Kołobrzeg,
    * linia kolejowa nr 402, relacji Goleniów→ Kołobrzeg→ Koszalin.

Komunikacja morska


Port Kołobrzeg

Statek wycieczkowy Viking cumujący w kołobrzeskim porcie
W miesiącach od kwietnia do października z portu w Kołobrzegu wypływają pasażerskie rejsy turystyczne na Bornholm do Nexø, a w wakacje także na Christiansø. W sezonie pływają również stylizowane statki wycieczkowe m.in. MS Viking.

W centrum Kołobrzegu, na wyspie Solnej zlokalizowany jest marina, której dwa baseny są przystosowane do przyjęcia ok. 50 jachtów. Pierwszym z basenów jest Basen Jachtowy, w którym cumują jednostki mające do 3 metrów zanurzenia. Drugi basen jest zdolny do przyjęcia jedynie łodzi, których zanurzenie wynosi do 1 metra. Dla okrętów, z większym zanurzeniem przewidziano keję z głębokością 5,5 m.
Przy Basenie Jachtowym znajduje się również zabytkowy fort.

Transport lotniczy

Pod Podczelem (8 km od centrum Kołobrzegu) w osadzie Bagicz znajduje się poradzieckie lotnisko wojskowe, które jest wykorzystywane przez Aeroklub Bałtycki.
Najbliższy port lotniczy Szczecin-Goleniów znajduje się ok. 99 km od Kołobrzegu (79 km w linii prostej), posiadający połączenia lotnicze do Warszawy, Anglii, Irlandii, Norwegii i czarterowe do Egiptu.
Władze Kołobrzegu angażują się finansowo w budowę regionalnego lotniska Koszalin-Zegrze Pomorskie, oddalonego 65 km od Kołobrzegu (w linii prostej 50 km).

Autor: Magda
Źródło: Magda
Data publikacji: 2011-08-03 13:20:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji