Przewodnik

Wisła

Położenie: Państwo: Polska
Region: Śląsk
Miejscowość: Wisła
➨ Zobacz także oferty z: Polska   -    Śląsk   -    Wisła

Opis:
Wisła to piękna i malownicza miejscowość górska w województwie śląskim, powiecie cieszyńskim. Blisko stąd do granicy z Czechami i Słowacją, do których prowadzą liczne drogi i szlaki.

 • Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły która graniczy z Ustroniem (392 m n.p.m.), natomiast najwyżej położonym miejscem jest Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), na szczyt której prowadzą bardzo ciekawe i malownicze szlaki. Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Dolinę, w której leży miasto, otaczają malownicze góry Beskidu Śląskiego.                 
 • Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które w połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. 
  Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki w latach 1967 – 1973 zbudowano zaporę wodną – która jest często odwiedzana przez turystów. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową, dzięki czemu w czasie ulewnych deszczów, mieszkańcy Wisły oraz turyści mogą czuć się bezpiecznie. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok.40 ha. 
 • Wisłę zamieszkują górale śląscy. Według aktualnych danych miasto liczy 11 290 mieszkańców, w tym 5 493 mężczyzn i 5 797 kobiet. Społeczność tę charakteryzuje silna zasiedziałość wiślańskich rodów góralskich, co widoczne jest w funkcjonowaniu dużych grup tych samych nazwisk.

  Wisła słynie również z tego, iż jest to miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX stulecia wieś była zamieszkiwana wyłącznie przez górali wyznających luteranizm. Dziś działają tu wierni trzynastu różnych kościołów oraz związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego stanowią tu ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko – Katolickiego – ok.30%. Resztę stanowią mniej popularne grupy wyznaniowe, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań.

   

  Młode pokolenie wiślan uczy się w 5. szkołach podstawowych, Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich i Państwowej Szkole Muzycznej stopnia I.

  • Cała powierzchnia miasta wynosi 11 091 ha w tym:
  • powierzchnia lasów to 74,4%,
  • powierzchnia użytków rolnych to 18,9%,
  • powierzchnia terenów zabudowanych to 2,6%.

    

   Wisłę otaczają liczne doliny. Wiele  zabudowań mieszkalnych i letniskowych usytuowanych jest poza centrum, w bocznych  dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Położenie miasta w szeregu dolin jest wyjątkowe.Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę, a także podziwiać malownicze krajobrazy tego uroczego miejsca. W krajobrazie dominują przede wszystkim lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Każdy może znaleźć tu własne, indywidualnie przeżywane piękno.

    

   • Wisła jest miejscowością turystyczno – wypoczynkową o stuletniej tradycji. Jej położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. Latem są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś mamy piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, ponad 20 wyciągów narciarskich (w tym większość oświetlonych tras). Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich.

    Latem nasi goście mają do dyspozycji otwarty basen kąpielowy, kryte baseny, liczne korty tenisowe i boiska sportowe (Ośrodek Sportowy Jonidło, Ośrodek Sportowy Start).

    Miasto Wisła posiada bogatą bazę turystyczno – wypoczynkową. Stanowią ją liczne hotele, domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Liczbę miejsc noclegowych szacuje się na ok. 9 tys., a rozmieszczone są w ponad 300 obiektach.

    • Wisła posiada połączenia z wieloma miastami całego kraju (bezpośrednie połączenie z Bielskiem, Katowicami, Krakowem, Opolem, Lublinem i in.). Na zelektryfikowanej linii kolejowej znajdują się w obrębie miasta dwa dworce i trzy przystanki PKP. Na trasie do Wisły Głębce pociągi jadą przez dwa piękne wiadukty wybudowane w latach 30-tych nad dolinami Dziechcinki i Łabajowa. Na terenie miasta działa dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Bliskość portów lotniczych w Pyrzowicach, Balicach i czeskiej Ostrawie ułatwia szybkie podróżowanie samolotami.
Autor: Magda
Źródło: Magda
Data publikacji: 2011-07-22 13:10:00
Wyszukaj ofertę
 
Cena: - - - PLN
Trwa ładowanie...
Więcej opcji